Lazy pod Makytou – Čertov

Už 423 rokov uplynulo odvtedy, čo sa v prvých písomných zmienkach a listinách objavuje obec Lazy pod Makytou. V archívoch nachádzame prvú písomnú zmienku o obci POSSESSIO LAZ (z latinčiny – osada Lazy) datovanú do roku 1598. Až o 329 rokov neskôr (r. 1927) získala obec svoj dnešný názov. Význam slova „laz“ alebo „lazy“ nám napovedá, že ide o roztrúsené obydlia v horskej oblasti, ktoré sa postupom času zoskupili do samosprávnej jednotky – dnešnej obce. Územie obce sa rozprestiera zhruba na 50 km2 na úpätí a svahoch Javorníkov, v dĺžke 14 km sa tiahne od obce Lúky až po hranicu s Českou republikou. Celá história a rozvoj obce sú úzko prepojené s prírodou ktorá ju tvorí a obklopuje. Práve pohraničná oblasť medzi Slovenskom a Moravou je známa svojou prírodou vďaka ktorej je vyhľadávaným miestom pre rekreáciu a odpočinok. Táto miestna časť obce Lazy pod Makytou nesie názov Čertov.

Čertov s celkovou rozlohou viac ako 400 ha, sa nachádza v prostredí pohoria Javorníkov, v nadmorskej výške 600-804 m.n.m. Táto oblasť má jedno z najčistejších životných prostredí na Slovensku. Práve naša chata je ideálnym východiskovým bodom pre turistiku na Čertove. Do pár minút máte peši prístup na množstvo turistických chodníkov, cykloturistických trás či známych turistických hrebeňových magistrál, ktoré pretínajú hranice Slovenskej a Českej republiky. Vďaka spomínaným turistickým chodníkom, ponúka lokalita Čertov – Lazy pod Makytou široké možnosti využitia pre všetkých návštevníkov. Návštevníci, ktorí vyhľadávajú zimné športy, si prídu tiež na svoje. Nároční lyžiari aj začiatočníci môžu využiť 2 lyžiarské strediská, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Chaty Čertov. Sú to zjazdovky priľahlého lyžiarského strediska – Ski Čertov, alebo bežkárske trate a zjazdovky lyžiarského strediska – Skicentrum Kohútka, ktoré sa nachádzajú len 15 minút jazdy autom od našej chaty.

Čertov je spojením pestrých lúk, lesov, potokov a pasienkov – s výskytom vzácnych a rozmanitých rastlín a živočíchov. V tamojších lesoch nachádzajú svoj domov ohrozené druhy živočíchov, ako napríklad rys ostrovid, vlk či medveď hnedý. Hniezdia tu sovy, kuvik, výr skalný alebo ďateľ. Pri prechádzke lesom či pri hubárčení môžete stretnúť tiež miestne početnejšie srny či jelene. Aj vďaka svojim zachovalým prírodným pokladom bola Prírodná rezervácia Čertov začlenená do CHKO Kysuce.

Ak si chcete oddýchnuť a načerpať nové sily v tomto zdravom prostredí, budeme sa tešiť na Vašu návštevu stačí nám zavolať alebo napísať na chatacertov@chatacertov.sk