Tipy na voľný čas – Čertov

Chata Čertov sa nachádza v krásnej prírode, ktorá ponúka množstvo zábavy a oddychu pre celú rodinu. Či už máte radi turistiku, cyklistiku alebo zimné športy, nájdete tu niečo pre seba. V tomto článku vám predstavíme niekoľko tipov na výlety s deťmi aj pre dospelých, ktoré vám umožnia spoznať oblasť Javorníkov.

LYŽOVANIE V JAVORNÍKOCH

V bezprostrednej blízkosti chaty je lyžiarske stredisko SKI Čertov Javorníky – situované v nadmorskej výške 600 – 900 metrov nad morom, nachádza sa tu 5 lyžiarskych vlekov a 7 tratí s celkovom dĺžkou 5,4 km. Na svoje si určite prídu nielen začiatočníci, ale aj skúsení lyžiari. Veľmi obľúbené je aj večerné lyžovanie na zjazdovke Lamže. Pre deti je k dispozícii detský vlek a lyžiarska škôlka. Aktuálne lyžiarske informácie nájdete tatkiež na stránke: Ski Čertov.

Druhým lyžiarsky strediskom je Ski centrum Kohútka nachádza sa na československých hraniciach, je vzdialené len 4,5 km od Chaty Čertov. Lyžiarske stredisko sa rozprestiera v nadmorskej výške 715 až 913 metrov nad morom. Nájdete tu centrálnu 4 sedačkovú lanovku. Celková dĺžka všetkých zjazdoviek je takmer 7 km.

BEŽKOVANIE

Milovníci bežkovania si tiež prídu na svoje. Medzinárodná hrebeňovka cez Javorníky vedie práve cez Kohútku a predstavuje jednu z najkrájších bežkárskych trás na československom pomedzí. Ponúka nádherné výhľady a kilometre upravovaných bežkárskych stôp.

TURISTIKA

Pohorie Javorníky patrí k obľúbeným turistickým destináciam s množtvom turistických trás. Čertov je východisko na viacero turistických chodníkov. K najkrajším patrí chodník po hrebeni Javorníkov cez horský hotel Portáš. Krásnu turistiku zažijete aj na vrch Makyta (923 m. n. m.), ktorý sa považuje za jeden z najkrajších vrchov česko-slovenského pomedzia. Veľmi obľúbenou je aj menej náročná turistika na Papajské sedlo.

CYKLOTURISTIKA

Pre všetkých, ktorí chcú tráviť svoj voľný čas aktívne na bicykli pohorie Javorníky ponúka množstvo cyklotrás. Odporúčame sa v Lazoch pod Makytou napojiť na značenú cyklotrasu s poradovým číslom 5314. Vedie cez Čertov a následne do kopca na hrebeň Javorníkov. Po hrebeni míňa horský hotel Portáš, prechádza Frňovským sedlom a sedlom pod Malým Javorníkom.

ZBER HÚB, BYLÍN A LESNÝCH PLODOV

Miestne lúky sú plné liečivých byliniek.Urobte si výlet a nazbierajte si čerstvú materinu dúšku, podbeľ a mnohé ďalšie bylinky na domáci čaj či kúpeľ. Potešia sa tiež hubári, ale aj tí, ktorí túžia po lesných plodoch. Radi Vám poradíme tie najlepšie miesta na zber.

 

Pozrite si našu ponuku a rezervujte Váš pobyt plný aktívneho oddychu na v časti: Rezervácia